تبلیغات
دست نوشته های کوهنورد نیشابوری - گزارش تكمیلی ششمین صعود قلم ( یخچال )2

زندگی و لذت آزادی در اوج بلندی ها

گزارش تكمیلی ششمین صعود قلم ( یخچال )2

نویسنده :داود مدقن
تاریخ:یکشنبه 19 تیر 1390-07:23 ق.ظ

ضمن قدردانی از حضور سبزتان در ششمین صعود قلم و تشکر از اعتمادی که به ما منتخبین هیات اجرائی ابراز نمودید ، در گام نخست بر خود واجب می دانیم تا از زحمات جناب آقای فواد رضاپور به عنوان مسئول اجرایی ششمین صعود قلم برای تمام زحماتی که در راستای هر چه بهتر برگزار نمودن این برنامه داشته اند تقدیر و تشکر نماییم.. بی شک میزبانی عالی با حضور بیش از صد نفر از سراسر کشور در همدان مستلزم پشتیبانی های فراوانی است که در اینجا جا دارد از تیم اجرایی آقایان عرفان رضاپور ، علی بیات ، مسعود عسگری ، میثم رزم ارا، جواد زارعی ، آقای چلوئیان ، محمد نیکبخت و کلیه عزیزانی که به نحوی در برگزاری صعود قلم مشارکت داشته اند تقدیر و تشکر خود و دوستان شرکت کننده در برنامه را اعلام و برای این عزیزان آرزوی توفیق روز افزون داشته باشی

هر چند زحمات این عزیزان جبران ناپذیر است ، اما امیدواریم بتوانیم با تلاش و کوشش بیشتر و با یاری گرفتن از خداوند منان و بکارگیری تفکر جمعی ، استمرار پر صلابت صعود قلم را در عرصه کوهستان شاهد باشیم .

هیات اجرایی صعود قلم

 به نام خالق کوهستان       

     در نخستین روزهای تابستان هزار و سیصد و نود، کوهستان الوند، میزبان بزرگترین گردهمایی کوه­نویسان کشور  بود؛ کوه­نوردانی از جنس قلم و اندیشه که با شور و شعر و شعور، با انتخاب مسیری آگاهانه پای در کوهستان گذاردند تا این محیط مقدس با نام قلم نیز مزین گردد.  

    صعود قلم حرکتی خود جوش و آگاهانه است در راستای حفظ ارزش های انسانی در محیط کوهستان و حفظ محیط کوهستان در مسیر تعالی انسان. امید است که این حرکت ورزشی آمیخته با خرد، هر روز پر بار تر شده تا روزی که هر ایرانی یک کوه­نورد باشد و هر کوه­نورد یک کوهنویس... 

     این جرات و جسارت را به خود دادیم تا پذیرای کوه­نویسان سراسر کشور در کوهستان الوند باشیم، چرا که کوهنوردان جملگی به مناعت طبع شهره اند و از کوچکترین امکانی برای خود ضیافتی برپا می کنند. امید آنکه دست خالی و وسع اندک ما را با نظر بلند خویش ببخشایند؛ هرچند خود ما نیز در این محفل میهمان بودیم و تنها میزبان حقیقی ما در این روز، گرانکوه الوند بود.

    میزبانی ششمین صعود قلم در شهر همدان و کوهستان الوند با هدف ارتقای جایگاه و هویت کوه­نویسی کشور انجام گرفت و سه تغییر اساسی در مقایسه با صعودهای پیش از این را داراست:

    نخست انتخابات برای تعیین هیئت اجرایی صعود قلم، که  برای اولین بار صورت گرفت،  و نقطه عطف این همایش به شمار می­رود. دوم برگزاری همایش در سالنی به صورت رسمی و دعوت از سخنران و تقدیر از پیشکسوتان و ... بود و سومین تغییر استفاده از حداکثر پتانسیل های شرکت کنندگان صعود قلم در حد شناخت میزبان و استفاده از آنها در این همایش بود.  با توجه به گستردگی کار سعی شد تا همه امور تا حد امکان به دست کوه­نویسان انجام پذیرد و استعدادهای فراوانی در انجام این مهم نیز به یاری ما شتافتند.  

   بر حسب وظیفه گزارشی از ششمین صعود قلم تقدیم دوستان می کنم. هر چند که طی این چند روز دوستان خوب کوه­نویسم با گزارشها و عکسهای زیبای خود، ضعف ما را در اجرای برنامه با بزرگواری خود پوشاندند تا بیش از پیش شرمسارشان باشیم.

       این گزارش  در چهار بخش تنظیم شده است.  

    بخش نخست : مقدمات صعود

     مقدمات میزبانی ششمین صعود قلم بیش از چهار ماه به طول انجامید که بصورت تیتروار خلاصه ای از اقدامات انجام شده را ذکر می کنم:

1- اعلام میزبانی برنامه: پیشنهاد میزبانی الوند برای برنامه صعود قلم را نخستین بار خانم آذر هاشمی زمستان سال گذشته مطرح کردند. پس از آن امین معین با جدیت بیشتری پیشنهاد میزبانی را مطرح و با بررسی پتانسیل های موجود در شهر و کوهستان الوند بر آن شدیم تا برای ششمین صعود سراسری قلم میزبان دوستان کوهنویس سراسر کشور باشیم.

2- رای گیری و انتخاب برنامه یخچال: در پی اعلام رای گیری برای میزبانی برنامه از سوی دوستان قدیمی، در نهایت برنامه یخچال از میان نه برنامه ارایه شده ازسوی سایر دوستان کوه­نویس انتخاب شد و کار جدی ما از همان روز آغاز گشت.

3- کمیته جذب اسپانسر: کاری مشترک در جهت جذب اسپانسر آغاز شد و در نهایت موفق به جلب توجه شرکت آپامهر ، نمایندگی شرکت ترزتا و شرکت توریستی گنجنامه همدان شدیم.

4- طراحی پرسشنامه ثبت نام: با کمک و پیشنهاد دوستان، فرم پرسشنامه مخصوص ثبت نام که به طور همزمان بیش از ده هدف موازی را دنبال می کرد، طراحی و از طریق آدرسی مخصوص به همین کار، در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت.

5- طراحی لوگوی صعود: یکی از دوستان کوه­نویس به طور خود جوش اقدام به طراحی این لوگوی زیبا کرده و آنرا در اختیار ما گذاردند.

6- نامه نگاری و هماهنگی با سازمان ها: 26 نامه رسمی و پیگیری طاقت فرسای هر یک در محیط اداری با سازمان های هلال احمر، صدا و سیما، نیروی انتظامی، اداره اماکن، پلیس پیشگیری،سازمان اتوبوسرانی، میراث فرهنگی، تربیت بدنی، شورای شهر و شهرداری در مدت چند هفته انجام پذیرفت.

7- جلوه های تصویری: ساخت سه ویدیو کلیپ کوتاه جهت نمایش در سالن همایش با لوگوی صعود قلم آغاز شد. کلیپ مخصوص کوه­های ایران، کلیپ پیشکسوتان و کلیپ وبلاگ­های کوهنوردی برای این منظور ساخته و آماده نمایش شد.

8- طراحی بنر: سه بنر برای این صعود طراحی و چاپ شد. بنر خیر مقدم، بنر عمودی صعود و بنر سالن همایش و قله که مشترک بودند.

9 - طراحی پوستر صعود: پوستر صعود با استفاده از عکس شرکت­کنندگان و شعار صیانت از محیط کوهستان طراحی و چاپ شد تا به امضای شرکت­کنندگان حاضر برسد.

10-طراحی و چاپ حکم صعود به قله: حکم صعود به قله یخچال با لوگوی صعود قلم و تایید هیئت کوهنوردی استان همدان، طراحی و به تعداد شرکت کنندگان چاپ شد.

11-پذیرایی: تهیه آب میوه و کیک، پیش بینی و سفارش غذا برای 160 نفر برای صرف نهار و 50 نفر برای شام (در محل اسکان ) انجام پذیرفت.  

12-تهیه بلیط آرامگاه باباطاهر: با رایزنی­های مکرر با رییس سازمان گردشگری همدان موفق شدیم موافقت ایشان را در بازدید رایگان کوه­نویسان از این آرامگاه جلب کنیم .

13-تهیه پکیج گردشگری: با کمک دوستان و همکاری سازمان میراث فرهنگی پکیج گردشگری که شامل نقشه شهر و استان همدان، نقشه کوهنوردی الوند، کتابچه صنایع دستی، سی­دی کوه­های ایران و چند بروشور در اختیار ما قرار گرفت و برای تقدیم به شرکت­کنندگان آماده شد.

14-وسیله رفت و آمد: ده دستگاه اتوبوس متعلق به شرکت اتوبوسرانی همدان برای آمد و شد کوه­نویسان با رایزنی­های متعدد در اختیار ما قرار گرفت.

15-طراحی و چاپ شناسه های صعود قلم:  آی دی کارت و مهر صعود و فرم پذیرش جهت ثبت نام و پذیرش صورت گرفت.

16-طراحی و چاپ دعوتنامه: دعوت از پیشکسوتان، لوح تقدیر نامه پیشکسوتان و هماهنگی و ارسال دعوت نامه ها پیش از صعود اجرا شد.

17-هدایا: برای تمامی شرکت کنندگان هدایایی در نظر گرفته شد. اسپانسر محترم برنامه به ازای تمام شرکت کنندگان یک عدد کیف دوربین، یک عدد جاکلیدی کوهنوردی و یک عدد ماوس پد کوهنوردی حاضر کردند و میزبان با کمک شرکت توریستی گنجنامه کتاب نفیسی (ارزش هر جلد از این کتاب 400000 ریال می باشد ) برای هدیه به تمام شرکت کننگان آماده کردند. هدیه ای جداگانه نیز برای تقدیم به پیشکسوتان مدعو، کوه­نویس اخلاق و جوان­ترین وبلاگ­نویس حاضر تهیه شد.

18-ثبت نام: شروع ثبت نام و تهیه آمار دقیق از شرکت­کنندگان توسط فرم مربوطه انجام پذیرفت بیش از 140 نفر از وب نویسان به همراه بیش از 30 همراه در این برنامه ثبت نام کردند.

19-اعلام برنامه: اعلام زمان بندی برنامه، تهیه کروکی از محل همایش و پارکینگ و خوابگاه  بر روی نقشه شهری، هماهنگی با تعاونی های مسافربری و ارایه گزارش کوهنوردی، عکس،  هواشناسی و ... قبل از برنامه اجرا شد.

20-هماهنگی سالن همایش: سالن همایشی در خور و شایسته اجرای برنامه پیش بینی شد که به علت استقبال دوستان، محل آن به تالار فجر همدان تغییر یافت.

21-انتخاب سخنرانان: چند سخنران برای صحبت در همایش در نظر گرفته شد که در نهایت استاد بابک رضاپور برای سخنرانی در مورد محیط زیست و رسالت وبلاگ­نویسان در قبال آن و آقای آوایی در مورد طرز صحیح حرکت و کفه کفش، آقای علی بیات در مورد پیشکسوتان و فواد رضاپور در مورد الوند و صعود قلم انتخاب شدند .

22-پیش بینی محل اسکان : دو محل اسکان جداگانه برای خانم ها و آقایان شرکت کننده که تمایل داشتند زودتر به شهر همدان سفر کنند، در نظر گرفته شد.  

23-انتخابات هیئت اجرایی: طبق قرار قبلی و پیشنهاد میزبان برای برگزاری انتخابات جهت انتخاب هیئت اجرایی صعود قلم و با تکیه بر آرای 95 درصدی شرکت­کنندگان، مقدمات مربوطه شامل تهیه اساسنامه اولیه، دعوت از نامزدین، تهیه برگه و صندوق رای، تهیه و آماده سازی نرم افزار رای گیری الکترونیکی، Power Point نامزدین برای نمایش در محل و رایزنی های متعدد و... پیش از همایش انجام شد.

 24 - فیلم­برداری و عکاسی: فیلم­بردار و عکاس رسمی صعود قلم از میان دوستان مستعد انتخاب و جهت این امر به همکاری دعوت شدند.

25-امداد و نجات: چهار امدادگر هلال احمر، یک دستگاه آمبولانس آماده و هلیکوپتر امداد کوهستان برای مدت دو روز در اختیار گروه قرار گرفت.

26-وسایل اضافی صعود کنندگان: با تمهید خاصی جمع آوری وسایل اضافی دوستان پیش از صعود و ارایه آن پس از صعود در دستور کار قرار گرفت.

 27- تهیه گزارش خبری: امکان تهیه گزارش توسط صدا و سیما و روزنامه های محلی، انجمن کهن دژ و ... مطرح و هماهنگی­ها انجام شد .

 28-مستند سازی: یک مستند ساز حرفه ای ( آقای مطلبی ) پیشنهاد به ساخت مستندی از این حرکت دادند که در نهایت با پیشنهاد ایشان موافقت شد و هم اکنون از مراحل مختلف برنامه و اجرای آن در حال تهیه این مستند هستند.

29-جلسات هماهنگی : چند جلسه هماهنگی با دوستان همکار این همایش به عمل آمد و در نهایت صعودی نیز طبق زمان بندی ارایه شده در پیش برنامه به قله یخچال انجام پذیرفت. تا محل برقراری چادرها و نیز زمان بندی نسبی صعود، مشخص گردد.

30-طرح جمع آوری زباله ها: طرح جمع آوری زباله های مسیر و جانپناه در روز صعود و پیش­بینی های لازم برای نظافت مسیر انجام پذیرفت.

31 - تهیه و تنظیم متون سخنرانی  : جهت اجرا در سالن همایش تهیه و تنظیم شد .

  احتمالا مواردی نیز از قلم افتاده اند که برای هر یک تلاش و کوشش گروهی انجام پذیرفته است.  


  بخش دوم : روز صعود    

  ششمین صعود قلم به طور غیر رسمی از روز چهارشنبه 8.4.90 با حضور تعدادی از دوستان وبلاگ­نویس که زودتر به شهر همدان پا گذاشته بودند، آغاز شد. بعد از ظهر چهارشنبه، عده زیادی از دوستان که تعدادشان تا آخر شب به حدود پنجاه نفر رسید، در ویلایی در دره زیبای عباس آباد، گرد هم جمع شده و پس از معرفی به تعامل افکار و اطلاعات پرداختند. خانم­های شرکت­کننده در مراسم نیز پس از صرف شام به خوابگاه منتقل و همگی شبی را در انتظار روز آینده به صبح رساندند.   

    مراسم به طور رسمی با پذیرش دوستان از ساعت 8:15 صبح پنجشنبه آغاز شد و تا حدود ساعت 9:15 بیش از 120 نفر در محل پذیرش شدند. همچنین پکیچ گردشگری و آی­دی کارت مربوطه برای همه میهمانان صادر شد. پس از رسیدن سایر میهمانان و داوطلبان شرکت در مراسم و مدعوین و پیشکسوتان محترم، همایش با اجرای آقای علی بیات و پس از تلاوت قرآن و سرود ملی در میان سکوت و صلابت به یاد ماندنی کوه­نویسان سراسر کشور در محل تالار فجر همدان آغاز گردید. 

    پس از صحبت میزبان در مورد صعود قلم و معرفی کوهستان الوند برای حضار برنامه، استاد بابک رضاپور به ایراد سخنرانی در مورد محیط زیست و کوهستان، اینترنت، و وظایف وبلاگ­نویس در قبال این دو پرداختند. در ادامه، منظومه­ی زیبای کوه­های ایران با پخش اولین ویدئو برای حاضرین در همایش قرائت شد. آقای آوایی دومین سخنران مدعو همایش بودند که به معرفی دستگاه و نرم افزار جدیدی که برای اندازه گیری خطای پای کوهنورد در حرکت و تصحیح آن ساخته شده پرداختند و در ادامه به طور حضوری از یکی از داوطلبین تست گرفته و توسط امکانان تصویری محل همایش به استحضار شرکت­کنندگان رساندند.

    در ادامه کلیپ زیبای پیشکسوتان کوهنوردی همدان به نمایش درآمد و قطره اشکی را از گوشه چشم عده ای از پیشکسوتانی که روزگاری همطناب این مرحومان بودند، بر صورتشان نشاند. در خاتمه قسمت اول همایش از پیشکسوتان حاضر با هدیه ای کوچک و لوح یادبودی تقدیر شد. تعدادی از پیشکسوتان مدعو که تاریخ سازان کوهنوردی ایرن به شمار می روند عبارت بودند از: آقای محمد جعفر اسدی (نخستین فاتح ایرانی که موفق به صعود یک قله هشت هزار متری گردیدند)، آقای سلاحی ( محقق و نویسنده کتاب غار های ایران )،  آقایان حمیدرضا اولنج و جلال چشمه قصابانی ( نخستین ایرانیان فاتح اورست )، آقای نعمت الله اخضری ( دومین فاتح ایرانی دیواره علم کوه )، آقای محمد طالبی مقدم (از گشایندگان مسیرهای دیواره علم و بیستون)، خانم سلماسی ( عضو تیم نخستین بانوان ایرانی بر فراز اورست ) و بسیاری دیگر از بزرگانی که هر یک به تنهایی شمع همایش ما به شمار می رفتند .

   عقربه های ساعت حدود ساعت 11:40 را نشان می دادند که قسمت اول همایش با بدرقه پیشکسوتان و میهمانان مدعو که تعدادشان به اضافه کوه­نویسان به بیش از دویست نفر در محل تالار می رسید، خاتمه یافت و پس از لختی استراحت و خصوصی شدن همایش، قسمت دوم برنامه آغاز شد.

    بخش دوم همایش که مختص جمع کوهنویسان بود، با بحث بر سر انتخابات و در اختیار گذاشتن تریبون آزاد برای سخنرانی موافقین و مخالفین برگزاری انتخابات هیئت اجرایی صعود قلم آغاز شد. پس از گذشت نیم ساعت و سخنرانی عده ای از دوستان موافق و مخالف در نهایت با قیامی که مخالفین و موافقین برگزاری همایش به طور جداگانه به جا آوردند، روند کار مشخص شد. با نتیجه ای که از پیش معلوم بود اکثریت قریب به اتفاق دوستان با برگزاری انتخابات موافق بودند و با تکیه بر دیدگاه اکثریت، انتخابات آغاز گشت. کاندیداها یک بار دیگرتوسط فایل Power Point که بر روی پرده به نمایش درآمد، معرفی شدند و نتایج با کمک رای­گیری الکترونیکی خیلی زود مشخص شد. سه نفر از دوستان حاضر به طور اتفاقی، بازرسی را برای تایید صحت انتخابات بر عهده گرفتند و نتیجه به سرعت توسط نمودار برای حاضرین به نمایش درآمد.  

   در نخستین انتخابات هیئت اجرایی قلم، آقای فرید صدقی با بیشترین تعداد آراء به عنوان سرپرست و بقیه دوستان به ترتیب : رامیار کاردار ، عرفان رضاپور ، پرویز ستوده شایق و امین غفار زاده به عنوان اعضای اصلی و خانم­ها آذر هاشمی و آرزو احمد زاده به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند.

    در خاتمه تک تک دوستان  وبلاگ نویس و همراهانشان با معرفی کوتاه مجری برنامه به روی سن دعوت و همزمان با پخش کلیپ وبلاگ های کوهنوردی با اهدای هدایایی از آنان تقدیر به عمل آمد. ساعت 14:00 بود که همایش خاتمه یافت و یک ساعتی به صرف نهار و جمع آوری وسایل و مهیا شدن برای صعود و امضای پوستر صعود که با شعار زیبای «صیانت از محیط کوهستان» مزین شده بود، اختصاص یافت.


    قسمت سوم : صعود به قله یخچال  

    عقربه های ساعت هنوز به ساعت 16:00 نرسیده بودند که چهار دستگاه اتوبوس گرد میدان بهارستان روستای دره مرادبیگ توقف کرده و بیش از 130 کوهنورد، هم قدم و هم قلم، میان نگاه های متعجب اهالی روستا در صفی منظم به سوی کوهستان به حرکت در آمدند.  

    گرم ترین ساعات روز بود. اما شور و شوق رسیدن به قله های معرفت، گرما نمی شناسد. دره مرادبیگ سالها شاهد عبور کوهنوردان از طول و عرضش  بوده اما این بار جماعتی متفاوت با انگیزه ای قوی و نگاه های مشتاق با کوله باری از خرد و اندیشه پا در میان گذاشته و کوچه باغ ها را قدم به قدم  با آگاهی از مسیری که آغاز کرده بودند، می پیمودند. ساعت 17:30 بود که در اولین ییلاق مسیر استراحتی داشتیم و زیر سایه سار درختی در میان جمع از جوان­ترین کوهنویس حاضر که اختلاف سنی اش با مسن ترین کوهنورد همایش بیش از 50 سال بود، تقدیر کردیم و همه با هم دقیقه ای برای شیدای کوچک و انگیزه بزرگش کف زدیم.

    ادامه مسیر با تقسیم گروه به دسته های کوچکتر آغاز شد و کوچه باغها را ترک و در کنار خروش آب به ادامه مسیر پرداختیم. ساعتی دیگر حرکت ادامه یافت و دومین استراحت­گاه پیش بینی شده در مسیر­، جان­پناه ایزدی، مکانی شد تا دوستان تجدید قوایی کنند و آبی بر دست و روی بفشانند و آماده ادامه مسیر گردند.

   هزار پیچ آغاز شد. در انتهای پیچ هزارم پناه­گاه یخچال را می­دیدی که چه بی صبرانه دیدار کوهنویسان را به انتظار نشسته بود. ساعت به 21:00 نزدیک می­شد و میان تاریک و روشن هوا همنوردان به ترتیب بر آستانه یخچال پا می گذاردند. یکی از خانم­هایی که درحرکت کمی با مشکل مواجه شده بود، به مدد همنوردان امدادگر ما بهبود یافت و همه با هم به شب زیبای یخچال رسیدیم.  

   شب یخچال با آسمان ستاره بارانش شروع شد.  گفتگو ها، بحث های جدی و شوخی، خنده ها و گه گاه صدای آوازی به لهجه ای آشنا به گوش می رسید و همه را با هم باد با خود در میان می­پیچید و در حافظه اش ضبط می کرد.

    صبح زود با بالا آمدن خورشید چادرها از گرد پناهگاه جمع شد و دسته های تقسیم شده دوباره در یک صف به سوی قله به حرکت درآمدند. یک ساعتی تا قله راه بود و آن جا، در بلند ترین نقطه الوند کوه بود که همه همنوردان، دست هم را سخت تر از همیشه فشردند و هم دل و هم صدا سرود ای ایران را فریاد زدند تا الوند کوه یک بار دیگر به یاد بیاورد، فرزندان سرزمینش تنهایش نخواهند گذاشت. «صیانت از محیط کوهستان های ایران» و امضاهایی که با جوهر بر روی کاغذ غلتیده بود، یک بار دیگر روی قله با امضای باتوم­ها بر دیده ها جاری شد تا فراموش نکنیم چرا گرد یکدیگر جمع شده ایم.  

   پس از صعود نوبت فرود رسید و از قله به پناهگاه و پس از نظافت کامل پناهگاه به سوی چمن زار زیبای تخت رستم به راه افتادیم. تخت رستم چمنزاری تاریخیست و آنروز یک بار دیگر حادثه ای تاریخی در آن به وقوع پیوست. کوه­نویسان همه گرد هم جمع شده و به معرفی و بیان دیدگاه های خود پرداختند. هر چند هوا بی رحمانه گرم بود اما این عرق ریختن شاید قیمتی بود که باید برای کسب معرفت پرداخت می کردیم. دیدگاه ها مختلف بود و سازنده. در مورد برخورد با کامنت­های بی نام و نشان، دقت در انتخاب عکس ها، شیوه های مفید گزارش نویسی، جسارت در مبارزه با تخریب محیط کوهستان، نشان دادن توجه بیشتر به آموزش و ایمنی و بسیاری نکات دیگر صحبت شد و از سه بزرگواری که در جمع ما نبودند و جایگاهشان در دلهاست،  ساجده کشمیری، عباس جعفری و سوران عبدالهی یادی شد. کوهنویس اخلاق که با رای بچه ها انتخاب شده بود معرفی و با اهدای هدیه ای ناقابل مورد تقدیر قرار گرفت و سه پیشکسوتی که تا این جای کار با ما آمده بودند و جوانی و خامی ما را تحمل کرده بودند، آقایان  کیومرث بابا زاده، عباس محمدی و عباس ثابتیان توسط دوستان کوه­نویس مورد تشویق قرار گرفتند.

   ساعت حدود 14:00 بود که پس از صرف نهار در گرمترین ساعت گرمترین روز سال رو به روستای سیلوار سرازیر شدیم. گرمای هوا و تماشای کوچه باغهای فرو دست، انگیزه فرود را بیشتر می کرد. با رسیدن به کوچه باغ ها و رفع عطش کمی از آتش درون کاسته شد و آرام آرام آخرین قدم ها به سوی پایان ششمین صعود قلم برداشته می شد. ساعت 17:30 طبق قرار قبلی چهار دستگاه اتوبوس به میدان روستا رسیدند و با هم به سوی آرامگاه باباطاهر به راه افتادیم.

    آرامگاه باباطاهر نمای خوبی به قله یخچال دارد و بیشتر مسیرطولانی 30 کیلومتری رفت و برگشت را از اینجا می شود به خوبی تماشا کرد، اینجا بود که از تماشای قله که ساعاتی پیش همه بر فرازش بودیم، لبخندی غرور آمیز به صورت دوستان کوه­نویس نقش بست و خستگی را از تن ها زدود.  

    با کمک دوستان قدیمی تقدیری شد از همیارانی که در اجرای هر چه بهتر برنامه همکاری کرده بودند و سپس تقدیم حکم صعود به شرکت کنندگان و آخرین عکس ها و وداع و امضاهای یادگاری بر الواح و لبخند حسرتی از پایانی زود هنگام.

و این گونه بود که ساعت 19:00 روز جمعه دهم تیر ماه 1390 ...ششمین  صعود قلم  به پایان رسید تا شروعی دوباره آغاز گردد.


ادامه مطلب

قسمت چهارم : رسالت صعود قلم  

    قسمت چهارم گزارش صعود قلم می تواند برداشت شخصی هر یک از ما این حرکت سازنده باشد. چرا در این صعود شرکت کردیم و اکنون وظیفه هر یک از ما در قبال آن چیست؟

   دوستان عزیز، کوه­نویسی کشور علی­رغم رشد سریعی که از نظر کمی در سال های اخیر و به مدد دسترسی آسان به محیط مجازی داشته است اما در زمینه کیفی رشد چشمگیری پیدا نکرده است. وبلاگ­های کوهنوردی بی شماری که تنها به مثابه دفترچه یادداشتی شخصی به جای تولید علم و آموزش تنها به ارایه گزارشهای تکراری و پیش پا افتاده می پردازند بی شمارند و به لحاظ کیفیتی پیشرفتی برای کوهنوردی و کوهنویسی به شمار نمی روند. هر یک از ما به نوعی صاحب رسانه ایم و کم یا زیاد قادریم در این زمینه موثر واقع شویم. این نیروی جوان و مشتاق و صاحب فکر و قلم دارای پتانسیل عظیمیست که چنانچه هدف دار و همگرا حرکت کنند، قادر خواهد بود تحول عظیمی در ارتقای زمینه های مختلف کوهنوردی ایجاد کند. این نیروی عظیم و عاشق، امروز به نقطه ای از کمال رسیده که می تواند در سطوح مختلف کوهنوردی به تنهایی مبدع و سازنده باشد  به این شرط که با برنامه ریزی و هدف مندی و به دور از فرد گرایی به حرکت درآید. افتخار ما کوهنویسان این است که قادریم بی هیچ وابستگی به سازمان و گروهی، خود گرداننده امور خود باشیم و در این مسیر کارگردانی کنیم و امروز با هم بودن و نه بر هم بودن، شرط رسیدن به این مهم است. رشد و بالندگی هر مجموعه ای مرهون تلاش تک تک اعضای آن است. چنانچه هر یک از ما به عنوان عضوی کوچک از این خانواده بزرگ بکوشیم تا به عزت و سربلندی این خانواده بیافزاییم دیری نخواهد کشید که خود به عضوی از این خانواده بودن افتخار خواهیم کرد.

    امروز کوهنوردی و کوهستان های ما بیش از هر روز دیگری نیازمند توجه و مراقبت اند. رسالت بزرگ ما به عنوان کوه­نویس بایستی دفاع از حریم «کوهستان  و کوهنورد» با تمام جرات و جسارت باشد. آموزش، ایمنی و  نوآوری امروز باید سرلوحه کار همه ما قرار گیرد. قلم وقتی آبرو و اعتبار پیدا می کند که به جای تخریب، بسازد و بزاید  و در این راه تنها شرافت است که به قلم نیرویی می بخشد که از هر اسلحه ای کار ساز ترست.

   دوستان خوب کوه­نویسم، امروز در حالی ششمین صعود قلم به اتمام رسیده است که هویت کوه­نویسی در ایران زمین به جایگاه واقعی خود نزدیکتر می شود. مربیان و پیشکسوتان، سرمایه­گذاران وتولید­کنندگان ابزارهای کوه­نوردی، رییس و روسای هیئت ها و گروه ها و فدراسیون و ... امروز مجبورند برای کوه­نویسی کشور جایگاهی قدرتمند قائل باشند و این بازخورد را به راحتی می توان در واکنش میان بعضی پست های وبلاگ های کوهنوردی به خوبی احساس نمود. این جایگاه و رسالتی که بر عهده ماست می تواند مثبت یا منفی باشد و تفاوت میان این دو چیزیست که به دست خود ما رقم می خورد.

    به عنوان کوچکترین عضو از خانواده کوه­نویسان از همه دوستان خواهش می کنم : 

مثبت بیاندیشید و مثبت بنویسید،

دانش بسازید نه خبر،

تعریف کنید نه تخریب،

و در نهایت از کوهستان بنویسید نه بر کوهستان...   


   در خاتمه سپاس بی کران دارم از مجموعه دوستانی که در ششمین صعود قلم بی هیچ چشم­داشتی، خالصانه گوشه ای از کار را بر دوش گرفتند. تنها می توانم درودی نثارشان کنم و بوسه ای بر شانه های استوارشان که نگذاشتند کاستی ها بر داشته هایمان غلبه کند.  

   بزگواران : نعمت الله اخضری، اکبر چلوییان، علی امزاجردیان، بابک رضاپور، محمد رضا زارعی، خانم مهرنوش نجفی راغب، علی بیات، مسعود عسگری، امین معین، هادی گلزاری، میثم رزم آرا، علیرضا حبیبیان، محمد نیکبخت، شاهین صالح، عرفان رضاپور، حمید رضا اولنج، مصطفی کرمی، آقای آوایی، احسان جباری، هومن فرزانه، خانم ها لیلا و شیوا ولی پور و دیگر بزرگوارانی که شاید نامشان از قلم افتاده اما تلاششان باعث سربلندی کوه­نویسی ایران زمین گشت و همین کافیست...                                                                     

                                                               فواد رضاپور -تیرماه 1390  


 دوستانی که علاقه مند هستند گزارشهای انان در وبلاگ صعود قلم درج شود لطفا ادرس گزارش رو در بخش کامنتینگ این وبلاگ برای درج در این پست بگذارند .

با تشکر

۱- گزارش ایران را بگردیم

۲- گزارش کانون کوهنوردان اوراز مهاباد

3- گزارش قافلانتی میانه

گزارش تصویری را در ادامه مطلب ببینید ... 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 18 تیر1390ساعت 17:51  توسط هیئت اجرایی  |  یک نظر

لیست شرکت کنندگان در ششمین صعود قلم  بدین وسیله به اطلاع عموم دوستان می رسد . 

این لیست تنها بر اساس فرم پذیرش در روز 9. 4 . 90  تنظیم و ترتیب و توالی خاصی ندارد : 

نام و نام خانوادگی نام وبلاگ  :

1 - فواد رضاپور - ماگما

2- فریدالدین صدقی  - اوراز مهاباد

3 - پرویز ستوده شایق -  نشاط کوهستان  

4 - سید رضا زائری  - زائری

5 - سیمین نوری -  لبخند ماه

6 - امیر هاشمی  - کوهنورد ایرانی

7 -آرزو احمدی  - باربیزون

8 - رضا حبیب نیا  - راز کوه

9  - خسرو یوسفی  - صدای کوهستان

10 - مرتضی غفوری  - همسفر من

11-آرزو احمد زاده - ایران سرای جاویدان

12 - مهدی ساقی  - ایران سرای جاویدان

 13 - آذر هاشمی  - بلند خاک

 14 - احسان رضایی  - آلپ سنقر  

15-فرزانه عابدی نیا - کیجا

 16- هادی ملکی - کوهنورد تنها

 17 - عصمت هاشمی -  پرواز اراک

 18 - بهروز سیدی  - پارمیس تبریز

19- محمد صدقی  - داغداش

20 - مرضیه درویشی  - مرجع کوهنوردان

21- ماهزاده نجار  - کوهساران

22- الهه حمیدی - زندگی در کوهستان

23 - محمد رضا وکیلی - آلپ سنقر

24 - کیانوش رضایی - امداد کوهستان

25 - علی رضا کریم آبادی  - تنها در کوهستان

26 -مژگان یوسف پور  - دلمشغولی های من

27 - مرتضی صالحی فرد  - کلماتی از یک کوهنورد

28 - حسام محرر  - قله های مه گرفته

29 - شهریار بهزادیان  - خانه آفتاب

30 - احسان بشیر گنجی  - برج سینا

31 - رامیار کاردار  - کوهستان

32 - محمد جاودان پور - آرمو

33 - محمد واحدی نذیر -  هیئت بهار

34 - مصطفی زارعی -   هشت هزاری

35 - جواد زارعی - شازده کوچولو

36 - علی بیات - دیار الوند

37 - سید علی صالحی -  کوه

 8 - عباس ایلاقی - رقص طوفان

39 - فرشته احمدیان فر  - پلوار

40- نعمت الله اخضری -   الوند

41 - امین غفار زاده  - چرا کوهنوردی

42 - آنا فراهانی  - آناپورنا

43 - حسینی  - هزار تومن بده

44 - محمد گایینی  - ایران را بگردیم

45 - فرشید داوودی - طنز کوه

46 - محمد رضا خداخواه -  سدممد

47 - مسعود عسگری -  فاتحان خورشید

48 - مهشید شب رو  - زاگرس زیباترین زیباییهاست

 49 - حمید فرادی  - سنگ نوردی ایران و جهان

50 - محمد نیکبخت  - ایستاده ام چون کوه

51 - مهناز رستگار -  کوه سرد

 52 - زانیار هژبری  - کوهنوردی مریوان

53 - نسرین حسینی  - دومان

54 - حمید رضا امیری  - پیتون

55 - الله کرم کرمی -  نگاه نزدیک

56 - بابک مغازه ای  - برای ایران

57 - حسین زندی  - الوند نوشت

58 - امین معین -  گرین کوه

59 - جلیل فراهانی  - باشگاه پویا

60 - علی اکبر غلامی - کوهستان ایران

61 - پرستو ابریشمی  - خاک خوب

 2 - حسین رضایی -  کوه نوشت

 3 - شیدا آفرین زاد  - سنگ نورد کوچک

64 - محمد رضا آفرین زاد  - گروه اهورا

65 - رضا راستی  - بام ایران زمین

 6 - سعید شیخ الاسلامی -   گروه قافلانتی

67 - عرفان رضاپور  - گروه یاران

68 - امین خادم  - بی نهایت

69 - پرویز شجاعی پارسا  - ایران سرزمین من

70 - مجید اسکندری  - سفر در طبیعت ایران

71 - محمد ابراهیمی - کوه سبز

72 - احد محمدخانی  - تصاویر کوهنوردی

73 - رضا زراعتکار  - بی اسم ...

74 - داوود مدقن  - کوهنورد نیشابوری

75 - میثم رزم آرا  - آسمان آبی الوند

76 - محسن نیک روش  - فرازکوهستان  

77 - غزال حشمت منش  - غزال کوهستان

78 - محمد والی نژاد  - یادداشت های یک کوهنورد

79 - اکبر چلوییان  - زاگرس نوشت  

80 - آکو خدری - امداد کوهستان

81 - علی اصغر بیاتی - کانون شوراها

82 - عباس ثابتیان  - آرام کوه

83 -عباس محمدی - دیدبان کوهستان

84 - جواد گیاه شناس  - الوند پرس

85 - علی امزاجردیان  - سایت آپامهر

86 - شهریار سلمانی  - دیواره نورد

87 - احسان جباری  - گروه سامان

88 - حمید رضا صادقی  - شعر

89 - هومن فرزانه -  وبلاگ هلال احمر

90 - کاوه فرزانه  - عکاسی طبیعت

91 - آقای نقدی هییت کرمانشاه

 92- علی رضا حبیبیان  - وبلاگ شخصی

93 - آرش نقافی -   آوای کوه

94 - رضا رحمانی  - کانون کوهنوردی شوراها

 95 - مهرداد ترابی  - گیاتور

96 - معصومه صدفی  - همراه

97 - سوسن نوری -  همراه

98 _ الهام سیدی - همراه

99 - نیما واحدی  - همراه

 100 - معصومه نباتی  - همراه

101 - هادی کتانچی  - همراه

102 - محمد احمد نژاد  - همراه  

103 - رضا پیری -   همراه

 104 - امیر حسین صادقی  - همراه

105 - فهیمه قربانی نژاد  - همراه

 106 - خالد رفعتی -  همراه

107 - سارا سعیدی  - همراه

108 - شیوا ولی پور  - همراه

109 - لیلا ولی پور - همراه

110 - سارا سعیدی - همراه

111 - حمیده آقا زاده  - همراه

112 - بهناز صفری -  همراه

113 - علی کرمی  - همراه

114 - امین کرمی  - همراه

115 - ندا توکلی -  همراه

116 - سارا آنجفی -  همراه

117 - فریبا سلیمی -  همراه

118 - سیامک واحدی  - همراه

119 - لیلا خجسته راد  - همراه

 120- امیر حافظی  - همراه

121 - امیر رضا مهر نیا  - همراه

122 - رضا عزیزی - همراه

123 - طاهره رحیمی -  همراه

124 - کیومرث بابا زاده  - همراه

125 - هادی گلزاری  - همراه

126 - محمود هاشمی  - همراه

127 - علیرضا حبیبیان  - همراه

128 - محمد مقدم  - همراه

129 - ایرج جباری  - همراه

130 - امیر آوایی -  همراه

131 - فاطمه مشتاق  - همراه

132 - حسن مشتاق -  همراه

133 - حسین عظیمی -  همراه

134 - محمد حسینی - همراه

135 - پریسا شهبازان  - همراه

136 - نیما اسکندری - همراه

137 - شهاب امیدی -  همراه

138 - رضوان سلیمانی - همراه

139 - صادق مرادی - همراه

140 - احسان پایاب - همراه

141 - محمد صادق سلیمی  - همراه 


    جدا از دوستان وبلاگ نویس و همراهانشان حدود 20 پیشکسوت شرکت کننده (در سالن  همایش )  به اضافه حدود 50 میهمان حاضر (در سالن همایش ) و 12 کوهنورد آزاد همراه (در صعود قله ) ، 2 سخنران و یک مسوول پروجکشن ( در سالن همایش ) به اضافه چهار امداد گر هلال احمر ، سه مستند ساز و یک راننده ( در صعود قله) در ششمین صعود قلم ما را همراهی کردند ... 

از تمامی این دوستان که رنج سفر را به جان خریدند و دعوت ما را پذیرفتند سپاسگذارم ...

                                                                                  فواد رضاپور 17 . 4 . 1390نوع مطلب : اخبار سراسری 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
foot pain during yoga
سه شنبه 6 تیر 1396 06:51 ب.ظ
I am very happy to read this. This is the kind of manual that
needs to be given and not the random misinformation that's at the other blogs.

Appreciate your sharing this greatest doc.
foot pain and tingling
چهارشنبه 31 خرداد 1396 11:56 ب.ظ
I drop a comment whenever I like a post on a blog or if I have
something to valuable to contribute to the conversation. It is
caused by the sincerness communicated in the
article I read. And after this post دست نوشته های کوهنورد
نیشابوری - گزارش تكمیلی ششمین صعود قلم (
یخچال )2. I was excited enough to post a thought :) I
do have 2 questions for you if you don't mind. Could it be simply me or does it appear like some of the responses
come across as if they are left by brain dead folks?
:-P And, if you are writing on other online social sites,
I would like to follow anything new you have to post. Could you make a list the complete urls
of all your communal pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?
danyellemesiti.blogas.lt
سه شنبه 2 خرداد 1396 07:39 ب.ظ
I enjoy what you guys are up too. This type of clever work and exposure!
Keep up the good works guys I've incorporated you
guys to blogroll.
نیهات(هشت هزاری ها)
چهارشنبه 12 مرداد 1390 10:39 ق.ظ
سلام
داود جان ممنون از محبتت
همیشه به ما سر بزن
به امید دیدار
شازده کوچولو
جمعه 7 مرداد 1390 10:38 ب.ظ
سلام
داود جان
شازده کوچولو آمد.
امروز 7/5/90 """" طبق قولی که داده بودم امروز شروع به کار وبلاگمه
یعنی ورود رسمی من به کوهنویسی با وبلاگ شخصیم.
منتظرت هستم.
پاینده باشی.
شمسه
جمعه 31 تیر 1390 05:06 ب.ظ
..
نیهات(هشت هزاری ها)
پنجشنبه 30 تیر 1390 12:19 ب.ظ
سلام
(دوستانی هستند به مانند کوه ها سر به فلک کشیده استوار راسخ و بزرگ هم صحبتی با آنها شرف است و رفاقت با آنان ضمانت سلامت و در کنار آنها بودن حق و فراموشی آنان محال و تو مصداق آنی)
گفتن این شاید براتون جالب باشه و بچه های صعود قلم بر این پایه باهم باشیم تا این صعود برای همیشه ادامه داشته باشه و نتونیم براش پایانی تعریف کنیم
به امید دیدار
پاسخ داود مدقن : mer30
مرتضی
دوشنبه 27 تیر 1390 09:30 ب.ظ
سلام دوست عزیز
خیلی خوشحالم که در این صعود با دوستان عزیزی همچو شما همسفر بودم
با افتخار لینک میشید
تا بیشتر به شما سر بزنم
موفق باشید
پاسخ داود مدقن : ما هم همینطور ممنون که به ما سر زدید.
آیاز
پنجشنبه 23 تیر 1390 10:30 ق.ظ
سلام همنورد نقدر و تفسیر موشکافانه ای بود لذت بردم
همیشه برفراز
k2
دوشنبه 20 تیر 1390 10:41 ب.ظ
سلام وبلاگ توپی دارید به منم سربزنید
پاسخ داود مدقن : مرسی نظر لطفتونه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo